Utóhatások tudni
Gyakran ismételt kérdések az új koronavírussal kapcsolatban
Mit kell tudni a sugárterápiáról? Horváth Balázs, általános orvos A sugárterápiának nagy szerepe van a daganatos betegek kezelésében. A daganatos betegek több mint fele részesül sugárkezelésben. A sugárkezelés során megavolt energiájú, ionizáló sugárzást használnak. A sugárzás következtében az érintett szövetekben károsodik az örökítő anyag DNSígy csökken a daganatos sejtek szaporodása.

A sugárzás következtében a besugárzott szövetekben károsodik a daganatos sejt örökítő anyaga DNSígy csökken a daganatos sejtek szaporodása. A sugárzás természetesen káros hatással jár a besugárzott ép szövetekre is.
Pfizer-BioNTech oltás: ezek az első dózis utáni mellékhatások
A daganatos sejtek sugárérzékenysége azonban általában nagyobb, mint az ép szöveteké, így nagyrészt szelektív hatás érhető el. A sugárterápia alkalmazásának éve alatt igen nagy előrehaladás történt a sugárterápiás eljárások terén. A kezelések egyre szelektívebbé és hatékonyabbá válnak. Hirdetés A sugárkezelés során elérhető végleges gyógyulás.
„Reménykedem abban, hogy amilyen gyorsan növekszik a betegszám, olyan gyorsan csökkenni is fog”
Sajnos azonban még ma is sok esetben csak a daganatos szövet növekedésének késleltetése, a daganatos fájdalom csökkentése a kezelés eredménye. A sugárkezelés lehet önálló alternatíva egyes daganatok kezelése során gégerákbőrdaganatokde többnyire a sebészi és kemoterápiás eljárásokkal együtt, kombinálva alkalmazzák. A sugárterápia formái A sugárterápia során kétféle eljárást alkalmaznak: külső, illetve belső besugárzást.
A külső utóhatások tudni során egy a szervezettől meghatározott távolságra lévő sugárforrásból adják le a sugarat.
Koronavírus-átverés helyett orvosi tudományos tények
A belső besugárzás olyan eljárás, mely során szervezetbe behelyezett vezetővel vagy a sugárforrással adják le károsító és gyógyító sugarakat. Leggyakrabban bőr, emlő - prosztata tumoroknálvalamint méh - és végbéltumorok esetén használatos eljárás. A sugárterápia megtervezése a radioonkológus orvos feladata.
Információk a Szputnyik V vakcináról
Ezt követően az orvos a daganat típusa, kiterjedése és sugárérzékenysége alapján tervezi meg a kezelést. A sugárkezelés arra kifejlesztett speciális centrumokban történik.
Információk a Szputnyik V vakcináról Szerző: koronavirus. Mit lehet tudni az oltóanyagról?
A sugárterápiás készüléket a páciens melletti helyiségből számítógép segítségével irányítják. Maga a besugárzás nem fáj, nem okoz kellemetlen érzést. Egy-egy alkalommal néhány percig tart.
A kezelés után a beteg a környezetére nézve nem veszélyes, mert nem válik sugárzóvá. Ez alól kivétel a radioaktív gyógyszerek szájon át történő alkalmazása a Nuclearis Medicina osztályokon, pl. Olvasson tovább! A leggyakoribb daanatok első tünetei A sugárterápia mellékhatásai A sugárkezelés mellékhatásai a besugárzott terület nagyságától és a sugár mennyiségétől függenek. A mellékhatások lehetnek koraiak, illetve későiek.
A korai mellékhatások általában a terápia utolsó szakaszában jelentkeznek, fokozatosan erősödnek, de héttel az utolsó kezelést követően már nagymértékben csökkennek. A késői mellékhatások a sugárterápia befejeződését követően hónapok, vagy akár évek múlva jelentkezhetnek.

Leggyakoribb általános panaszok a fáradékonyság, az étvágytalanság és a bőrtünetek. A sugárkezelés folyamán a szervezet a szokásosnál több energiát használ fel, ez az oka a utóhatások tudni. Ez a tünet a kezelés befejezése után még hétig is eltarthat.

Fontos, hogy a beteg táplálkozása utóhatások tudni legyen, hogy a nagyobb mértékű súlyvesztést megelőzze. Fehérjékben, vitaminokban gazdag, kalóriadús ételek fogyasztása ajánlott. Legtöbb esetben kalóriadús tápszerek fogyasztása is indokolt. A sugárzásnak kitett bőrfelületen olyan tünetek alakulnak ki, mint napégés esetén.

A bőrfelület kiszárad, lehámlik, viszkető érzés jelentkezik. A tünetek enyhítésére langyos vizes borogatás, semleges mosakodószer, testápoló használata ajánlott. Dezodorok, parfümök, púderek használatát kerülni kell. A hajvesztés általában átmeneti, de a haj lassabban nő vissza, mint kemoterápiás kezelést követően kialakult kopaszság esetén.
Mit kell tudni a sugárterápiáról?
Meddőség és egyéb mellékhatások A fej-nyaki tumorok esetén a radioterápia mellékhatásaként gyakran nyálhiány, szájszárasság, ízlelési képesség csökkenése következhet be, ez étvágytalansághoz, étkezési nehezítettséghez vezet. A testsúlyvesztés elkerülése érdekében ezért a következők ajánlottak: többszöri, kisebb mennyiségű étkezés, vitaminok szedése, utóhatások tudni folyadékok fogyasztása.
A hasi régiót érintő besugárzás esetén leggyakoribb mellékhatás a hasmenés. Ebben az esetben is fontos a megfelelő vitaminbevitel, a kalóriában gazdag folyadékpótlás. Kerülni kell a koffein tartalmú italok kávé, teaa tej és tejtermékek fogyasztását. A medencét, kismedencét érő besugárzásnak vizelési és székelési problémák lehetnek a következményei, ezek rendszerint megfelelő gyógyszerekkel ellensúlyozhatók.
Utóhatások tudni has és kismedencei regio besugárzásánál a tej- és gluténmentes diéta megelőzi a sugárzás okozta mellékhatások kialakulását. Ugyancsak fontos kiemelni az alhasat, kismedencét érintő sugárkezelés esetén az ivarszervekre gyakorolt hatást.

A sugár károsíthatja a férfiak megtermékenyítő képességét, a nők fogamzóképességét. A sugárkezelés ideje alatt, és azt követően általában a kezelést követő 2 évig, a gyermeknemzés elkerülése ajánlott a magzatra gyakorolt káros hatások miatt.